Gemerské skratky – Hotel Hrádok

Gemerské skratky

okkkkkGemerské skratky, alebo inak povedané gemerské tunely a mosty predstavujú 4 nedostavané železničné trate z obdobia 2. svetovej vojny. Tieto trate sa nachádzajú naprieč celým regiónom stredného Gemera. Vtedajšie ministerstvo dopravy schválilo výstavbu novej trate z Revúcej do Tisovca a uvažovalo sa tiež s výstavbou novej trate z Tisovca do Brezna, ktorá by nahradila neefektívnu a nevýkonnú ozubnicovú trať. V dôsledku Viedenskej arbitráže hranice Maďarska prerušili dopravné spojenie medzi Muráňom a Tisovcom a vďaka tomu, sa výstavba železničných tunelov a mostov rozbehla. Stavebne dokončené boli 4 tunely s najdlhším slavošovským, ktorý meria 2401 metrov. Začala sa výstavba veľkého množstva železničných mostov, na čele s impozantným betónovým koprášskym viaduktom pri Magnezitovciach. V roku 1949 bola stavba takzvaných Gemerských spojok (skratiek) definitívne zastavená.

snimka-nedostavane-trate

 Mapka pochádza z novín Slovenská sloboda (1941). Dokreslil a dopracoval Miroslav Kožuch

snimkaMníšanský viadukt

Slavošovský tunel

Slavošovský tunel je ďalší nedostavaný tunel určený pre železničnú dopravu na Gemeri. Tunel, cez ktorý žiaľ nikdy vlak neprešiel je dnes obľúbenou turistickou destináciou návštevníkov. Každý rok sa v tuneli konajú koncerty umelcov, ktoré lákajú turistov si tento tunel prezrieť. Tunel meria 2,5 km a je ho možné prejsť za necelú hodinu. Je potrebné rátať s tým že tunel je neosvetlený, chladný a s vysokou vlhkosťou.  Pre záujemcov o tento “ podzemný výlet“ je potrebné odporučiť, aby si obliekli hrubé oblečenie, obuli nepremokavú obuv a so sebou zobrali vlastný zdroj svetla.  Trasu je možné absolvovať aj na bicykli. Zo Slavošovskej strany tunela sa pri vstupe nachádzajú oddychové lavičky, detské hojdačky a miesto upravené na opekanie.

okkkkk

Lokalita
Okres: Rožňava (Košický kraj)
GPS: 48,702517 20,268636

slavosovsky_tunel_western_portalVchod do Slavošovského tunela

Koprášsky tunel

V blízkosti obce Magnezitovce a Slavošovského tunela sa nachádza ďalší nevyužívaný železničný tunel- Koprášsky tunel s dĺžkou 250 m. Počas 2. svetovej vojny slúžil ako sklad ovocia, neskôr v ňom chceli pestovať šampiňóny. Tunel je priechodný pre peších turistov a bez problémov ním prejdú aj bicyklisti. Vďaka tomu, že má tunel krátku vzdialenosť turisti nepotrebujú vlastné osvetlenie na prechod. Tunel je prístupný z Magnezitoviec aj zo smeru od Slavošoviec a jeho návštevu možno spojiť s  prechodom 2,5-kilometrového Slavošovského tunela alebo Koprášskeho viaduktu.

okkkkk

Lokalita
Okres: Revúca (Banskobystrický kraj)
GPS: 48,676702 20,237057

kt-zapadny-portal

Koprášsky tunel- západný portál